جمعه سیاه چیست؟

جمعه سیاه چیست؟

روز بعد از روز شکرگذاری (جمعه) به عنوان جمعه سیاه شناخته می شود. این روز به طور غیر رسمی یا رسمی شروع فصل خرید تعطیلات می باشد. تقریبا تمام فروشگاه ها در این موقع فروش فوق العاده ی خود را آغاز می کنند. مردم قبل از افتتاح فروشگاه ها ساعت های طولانی در صف می ایستند تا بهترین معامله های سال را به دست بیاورند. در چند سال گذشته، فروش آنلاین روز جمعه سیاه یک روند رو به رشد داشته است. فلسفه اصلی حراج جمعه تخفیف بر روی تمامی کالاها است. تخفیفی که باعث ترغیب مشتریان برای رفع نیازهای خود با هزینه کمتر در آستانه سال نو، و خالی شدن انبار فروشگاه‌ها با حاشیه سودی کمتر است.  

به طور کلی فلسفه حراج جمعه سیاه ، ارائه تخفیف‌های گسترده همراه با تمامی محصولات و کالاها، فارغ از دسته بندی و نوع آن‌ها است. بعضا این تخفیف‌های به حدی می‌رسند که باعث تحریک هرچه بیشتر مشتریان برای خرید محصولات مورد نظرشان شده و آن‌ها را هر جوری که هست مجاب به خریداری آن‌ها می سازند. 

بلک فرایدی

کالاهای با تخفیف ویژه درواقع یکی از کاتالیزورهای حراج جمعه بوده و افراد زیادی را به خود جلب می‌کنند. این کالاها عموماً از محصولات بسیار جذاب بازار نظیر گوشی‌های پرچم‌دار، تلویزیون‌های بزرگ، آخرین نسل دوربین‌ها یا آخرین و گران‌قیمت‌ترین لباس‌ها هستند که با تخفیفی باورنکردنی حتی تا ۷۰ درصد زیر قیمت اصلی خود عرضه می‌شوند. طبیعی است که فروشنده برخی از این کالاها را با ضرر عرضه می‌کند و فروش انبوه آن‌ها کار غیرعقلانی است. به همین دلیل تعداد کالاهای با تخفیف ویژه (Doorbuster) محدود بوده و عموماً در همان ثانیه‌های اول شروع حراج به پایان می‌رسند. 

ساعت شروع فروش روز جمعه سیاه :

به‌طور معمول، ساعت ثابتی را نمی‌توان به شروع رویداد بلک فرایدی نسبت داد. با بالا گرفتن رقابت فروشگاه‌های حقیقی، هرکس سعی در جلو کشیدن ساعت این روز داشت. بازماندن مغازه‌ها در کل ساعات شب، روال عادی این روز است. در سال‌های گذشته، مغازه‌ها رأس ساعت ۱۲ بامداد، درب فروشگاه‌های خود را باز می‌کردند. در سال ۲۰۱۰، فروشگاه‌های زنجیره‌ای (Toys "R" Us) ساعت ۱۰ شب روز عید شکرگزاری، حراجی بلک فرایدی را آغاز کردند. بسیاری باعرضه نمونه محصولات رایگان، مثل مداد شمعی و کتاب‌های نقاشی مشتری‌ها را جذب می‌کردند. بسیاری از برندهای معتبر، نظیر ویکتوریا سیکرت (Victoria's Secret)، نایکی (Nike) و پوما (Puma) از ساعات اولیه صبح عید شکرگزاری بلک فرایدی را شروع می‌کنند؛ و تا ۱۱ شب جمعه ادامه می‌دهند. برعکس آن‌ها، مغازه‌هایی هم بودند که در ساعات عادی روز جمعه حراجی را شروع، و تا ۲ بامداد شنبه ادامه می‌دادند.

جمعه سیاه دیگر یک رویداد یک روزه نیست.

در چند سال گذشته (از سال 2013)، فروش روز جمعه پیش از جمعه آغاز شده است؛ برخی از فروشگاه ها فروش روز جمعه سیاه خود را در روز شکرگزاری آغاز کرده و برخی حتی از روز چهارشنبه و دوشنبه فروش را آغاز می کنند. در نتیجه روز جمعه سیاه بزرگترین روز برای فروشگاه نیست. بزرگترین روز فروش شامل روز شکرگذاریو دوشنبه سایبر است. 

رفته‌رفته با جا افتادن خریدهای اینترنتی، فروشگاه‌های آنلاین هم در رویداد بلک فرایدی حضور یافتند. رقابت در صف‌های طولانی، پدیده‌ای متفاوت در کشورهای دیگر است. همان‌طور که مردم برای فیلم‌های معروف سینمایی، از چندین ساعت قبل با صندلی و تجهیزات کامل گذران وقت حاضر می‌شوند، در مورد بلک فرایدی نیز، این امر بسیار پررنگ‌تر بود. بسیاری از مردم فرصت ایستادن در صف‌های طولانی را نداشتند، و ترجیح آن‌ها این بود که روز عید شکرگزاری پیش خانواده خود باشند. فروشگاه‌های آنلاین، در دوشنبه بعد از شکرگزاری (پایان تعطیلات چهار روزه عید)، پیشنهادهای آنلاین جذاب خود را ارائه می‌دادند. بدین‌صورت، کسانی که موفق به حضور در بلک فرایدی نشده بودند، یا دیر به پیشنهاد موردنظر خود رسیدند هم، شانسی دوباره پیدا می‌کردند. در موارد بسیاری، رویداد بلک فرایدی آنلاین یک هفته کامل طول می‌کشید و آن را با عبارات (Cyber Monday) و (Cyber Week) توصیف می‌کنند.

فروش آنلاین در روز جمعه سیاه :

بیشتر فروشگاه ها فروش آنلاین را همزمان با فروش جمعه سیاه خود شروع می کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، بسیاری از فروشگاه ها فروش روز جمعه سیاه خود را قبل از جمعه سیاه آغاز می کنند.  بیشتر اقلام بلک فرایدی امروزه به صورت آنلاین نیز در دسترس هستند. 

بلک فرایدی در ایران

با شروع سلطنت فروشگاه‌های آنلاین در بلک فرایدی سال ۲۰۰۵، شیوه جدیدی از حراجی‌ها در تاریخ ثبت شد. سود حاصل از فروش آنلاین همه‌ساله از سال قبل بیشتر می‌شود. در سال ۲۰۱۳، سود حاصل از فروش در روز «دوشنبه آنلاین»، نسبت به سال قبل ۱۸٪ بیشتر بود. این سود، به رقم ۱٫۷۳ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۴، به میزان ۱۷٪ از سال قبل بیشتر شد، و مرز ۲ میلیارد دلار را هم شکست. فروشگاه‌های شرکت آمازون و eBay از اصلی‌ترین برگزار کننده‌های حراج جمعه در سراسر دنیا به شمار می‌روند. 

نکاتی هنگام خرید روز جمعه سیاه :

* سایت های خرید را هر ساعت چک کنید تا در دقایق اول از هر تخفیفی مطلع شوید.

* شما از قبل باید تصمیم بگیرید که قصد خرید چه مواردی را دارید. بدیهی است که شما قدرت سر زدن به تمام فروشگاه ها و حراجی ها را نخواهید داشت. بهتر است که لیست خرید موارد مورد نیازتان را از پیش تهیه کرده و با شروع حراج تنها موارد دلخواه را بررسی کنید. 

* بهتر است که اقلام گران قیمت را در این حراج تهیه کنید. مشخص است که خرید یک لپ تاپ با 50% تخفیف بسیار به صرفه تر از خرید یک جفت کفش با 50% تخفیف است.

هنگام فروش فوق العاده جمعه سیاه و دوشنبه سایبر با گروه زاکولا همراه باشید. سفارشات شما به سرعت ثبت شده و خریدهای آنی شانس موفقیت شما در این رویداد جهانی را افزایش می دهد. 

برچسب ها : جمعه سیاه چیست,جمعه سیاه,black friday,دوشنبه سایبر,Cyber Monday,بلک فرایدی,بلک فرایدی زاکولا,بلک فرایدی در ایران ,بلک فرایدی آمازون