راهنمای خرید عینک آفتابی

پیدا کردن یک عینک مناسب برای چهره، سبک و نیازهای عاطفی برای هر شخص کار ساده ای نیست. این راهنمای خرید عینک آفتابی طراحی شده است تا به شما کمک کند یک عینک آفتابی مناسب برای خود پیدا کنید. برای انتخاب عینک باید پارامترهای زیر را در نظر داشته باشید تا هنگام خرید عینک آگاهانه اقدام کنید:

1. محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

در عین حال که عینک آفتابی از لوازم جانبی بسیار جذاب به شمار می رود، عینک آفتابی باید از چشم شما در مقابل انواع مختلف نور ماوراء بنفش محافظت کند، و وضوح نوری را در شرایط روشن برای شما افزایش داده و در عین حال خطر آسیب به چشم شما را کاهش دهد.
خرید عینک آفتابی برای افرادی که در معرض سطوح بالای نور UV هستند، فعالیت هایی مانند ورزش های زمستانی، ورزش های آبی و رانندگی در نور زیاد ضروری است. در هنگام خرید عینک آفتابی، یکی از مهمترین مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد، حفاظت از اشعه ماوراء بنفش (UV) 100٪ است. حتی اگر خورشید 93 میلیون مایل دورتر باشد، اشعه ماوراء بنفش (UV)  آن به شما می رسد، و می تواند یکی از عوامل ایجاد آب مروارید، از بین رفتن سلول های چشمی و رشد تومور در چشم، مانند سرطان باشد. 

در اینجا دو نوع نور UV مطرح است:

اشعه UVB
UVB فوق العاده مضر است و علت اصلی آفتاب سوختگی و سرطان است و می تواند برای چشم بسیار مخاطره آمیز باشد. UVB با توجه به رطوبت در طول سال بسیار متفاوت است و در ماه های تابستان بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر بسیار قوی می باشد. این زمانی است که شیب محوری زمین به سمت خورشید زاویه دارد و موجب می شود تا اشعه UVB بیشتر متمرکز شود. اگر چه اشعه UVB در تابستان بیشتر شدید است، اما توانایی سوزاندن یا آسیب دادن پوست و چشم را در طول سال دارد و برف اثر آن را تقویت می کند. 

اشعه UVA
UVA حدود 95٪ از اشعه ماوراء بنفشی است که به سطح زمین می رسد. اشعه UVA در طول سال به شدت متغیر نیست و اگر چه آن بسیار کمتر مضر است، اما مقدار آن تقریبا 30-50 برابر بیشتر از اشعه UVB است. در مطالعات اخیر نشان داده شده است که اشعه های UVA همچنین قادر به کمک به پیشرفت سرطان پوست هستند و با انواع خاصی از آب مروارید مرتبط شده اند. 

2. اندازه قاب

هنگام خرید عینک آفتابی جدید خود، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، اندازه صورت است. اندازه قاب عینک باید مطابق با ابعاد صورت باشد - قاب های کوچکتر برای چهره های کوچکتر مناسب است و بالعکس. برای اطلاع دقیق تر از اندازه یک عینک، به ابعاد نگاه کنید. این معمولا به عنوان سه شماره متوالی نوشته شده است: (اندازه چشم) - (اندازه پل) - (اندازه کل). هر سازنده این اطلاعات را ارائه نمی دهد، ولی توصیه می شود که برای خرید مطمئن از خرید عینک هایی که فاقد این اطلاعات می باشد خودداری فرمایید. 

اندازه چشم
بیانگر اندازه افقی از لبه خارجی به لبه داخلی یک لنز است. عرض های معمولی 40-62 میلی متر است.

اندازه پل
پل فاصله بین لنزها است. عرض های معمولی 14-24 میلی متر است.

اندازه کل
این طول همچنین به عنوان قطعه بازو یا قطعه گوش شناخته می شود. طول های معمول 120-150 میلی متر است. 

3. جنس قاب

انتخاب جنس قابی که برای هدف شما مناسب است، بسیار مهم است زیرا نقش عظیمی در راحتی، ایمنی و عملکرد عینک شما ایفا می کند. جنس های مختلف برای عملکردهای مختلف، محدوده قیمت ها و سبک های مختلف طراحی شده اند، و هر کدام مزایا و معایب مشخصی دارند. عینک هایی در مدل های مختلف فلزی که دوام بالایی دارند، انواع مختلف پلاستیک که برای فعالیت های ورزشی مناسب هستند و تیتانیوم که در عین قیمت بالا دوام بسیار بالایی دارند، ساخته می شوند. 

4. جنس لنز

شیشه نوری
لنزهای شیشه ای نوری بر اساس استانداردهای سختگیرانه برای اطمینان از دید بدون تفکیک استفاده می شوند. شیشه نوری بسیار بادوام و بسیار مقاوم در برابر خراش است. مزایای اصلی برای لنزهای شیشه ای نوری، سطوح بالایی از دید بصری و مقاومت در برابر خراش است. با این حال، سیر استفاده از آن نزولی است، به این دلیل که این لنزها گران تر هستند و زمانی که تحت فشار قرار می گیرند خطر ترک خوردن و شکستن آنها را تهدید می کند که به عنوان مانعی برای استفاده هنگام فعالیت های ورزشی می باشد. 

پلی کربنات
لنزهای پلاستیکی پلی کربنات بهترین گزینه برای افرادی است که قصد فعالیت هنگام استفاده  از عینک خود دارند. لنزهای پلی کربنات از مواد مشابه با شیشه های هواپیما ساخته می شوند و عملا نابود نمی شوند. پلی کربنات سبک و مقاوم در برابر خراش، دارای وضوح نوری بالا و مقاومتی 50 برابر شیشه نوری تحت فشار دارند. تنها نواقص آن، مقاومت کمتر در برابر خراشیدگی و وضوح نور کمتری است که کاملا مانند شیشه نوری یا NXT نیست.

پلی اورتان NXT
این جنس لنز واقعا باکیفیت است. ترکیب تمام مزایای شیشه نوری با تمام قابلیت های عملکرد پلی کربنات، باعث ساختن لنزهای پلی اورتان NXT شده و بهترین انتخاب برای هر کسی است که تمایل به خرید یک عینک گران قیمت دارد. لنزهای NXT با Trivex، از یک ماده پلیمری پیشرفته ساخته شده اند که مزایای آن شامل مقاومت شدید در برابر ضربه، شفافیت نوری برتر و وزن فوق العاده سبک است.

لنزهای اکریلیک
لنزهای آکریلیک مناسب عینک های ارزان قیمت است، و انتخاب ایده آل برای عینک آفتابی است گاه به گاه و مطابق مد استفاده می شود. ضرر اولیه اکریلیک این است که شما دوام و وضوح نوری را هنگام استفاده از آن قربانی می کنید! 

5. رنگ و پوشش لنز

رنگ های مختلف لنز به عملکرد لنز در شرایط روشنایی متفاوت کمک می کنند، اما به افزایش حفاظت UV کمک نمی کنند. رنگ های مختلف لنز یک آرایه از اشکال مختلف ارائه می دهند و باعث می شوند که چشمان شما به طور متفاوتی نسبت به نور متفاوت واکنش نشان دهند و رنگ های خاصی را برای فعالیت ها و شرایط خاص مناسب سازند. هنگام خرید عینک آفتابی با توجه به شرایط خود رنگ لنز را انتخاب فرمایید. 

6. فناوری لنز

لنزهای پلاریزه
هنگامی که نور از سطوح مسطح مانند آب، برف، شیشه، شن و یا پیاده رو منعکس می شود، عمود بر این سطح بازتاب می شود. این انعکاس بسیار شدید است و دارای پتانسیل افزایش التهاب چشم، خستگی چشم و در بعضی موارد کاهش دید است. لنزهای پلاریزه، با استفاده از کریستال های میکرو قطبشگر افقی تمام نور عمودی را مسدود کرده و از چشم شما محافظت می کنند. خرید عینک آفتابی با لنزهای پلاریزه مخصوصا برای ورزش های آبی، دوچرخه سواری و رانندگی مناسب می باشد. اگرچه در این لنزها سطح بالای انعکاس دیده می شود، آنها حفاظت UV اضافی ارائه نمی دهند.

Photochromic
لنزهای Photochromic به طور خودکار به تغییر شدت نور برای محافظت از شما در طیف وسیعی از شرایط تنظیم می شوند. این لنزها در روزهای روشن تاریک تر می شوند (برای جلوگیری از ورود نور بیشتر)، و هنگامی که شرایط تاریک تر می شوند، روشن تر می شوند. چند مورد احتياطی: فرآيند Photochromic فورا اتفاق نمي افتد، و در شرايط سرد، این فرایند کمی بیشتر طول مي کشد. همچنین، هنگامی که شما در داخل یک ماشین قرار دارید، این پروسه اتفاق نمی افتد. (تغییر در رنگ توسط اشعه های مضر UVB فعال می شود که از شیشه جلو اتومبیل شما نفوذ نمی کند).

لنزهای گرادیان
لنزهای گرادیان از بالا به پایین رنگ می شوند، به طوری که بالای لنز تاریک تر است. این لنزها برای رانندگی مناسب هستند؛ چرا که آنها چشم های شما را از نور خورشید محافظت می کنند و از نیمه پایین لنز بیشتر نور عبور می کند، بنابراین می توانید صفحه نمایش داشبورد خود را به وضوح ببینید.

گرادیان دوگانه
شیب دوگانه به لنزهایی اشاره دارد که از پایین به بالا نیز رنگ می شوند: بالا و پایین تیره تر هستند و وسط آن دارای یک رنگ روشن تر است. لنزهای دوگانه انتخاب خوبی هستند اگر شما باید چشم هایتان را در برابر نور مستقیم خورشید و انعکاس نور خورشید از آب و دیگر سطوح بازتابنده محافظت کنید. خرید عینک آفتابی با گرادیان دوگانه انتخاب خوبی برای ورزش های آبی هستند.


 

برچسب ها : راهنمای خرید عینک آفتابی,خرید عینک